Günüm Yazısı:Türk futbolu tarihsel süreçte!

Ülkemizin en popüler sporu olan futbolda son yıllarda en çok hakemler ve verdikleri kararlardan bahseder olduk.
Taktik, teknik analizler bir yana dursun, antrenörlerin başarısı rafa kaldırılsın, dillerde hakemlerin tutumları öne çıktı.
Medyada ‘‘hakem eleştirmenliği’’ adı altında yeni bir mecra türedi.
“Bu hafta şu maçta futbolun hangi kısmını izledik?” düşüncesinin yerine görüntüler üzerinden pozisyonları yüzlerce kez tartıştık. Bunlara harcanan mesai ve zamanı, verilen emeği, maç sonu açıklamalarındaki hassasiyeti altyapı ve futbolcu yetiştirme üzerine yoğunlaştıramadık.
Türk futbolu, kendi içerisinde pek çok kırılma anı yaşamıştır, yaşamaya da devam etmektedir. Bunun en son örneği, 8 Mart günü Merkez Hakem Kurulu’nun Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Abdulkadir Bitigen, Fırat Aydınus, Bahattin Şimşek, Burak Şeker, Suat Arslanboğa, Hüseyin Göçek, Mert Güzenge, Tugay Kaan Numanoğlu, Alper Ulusoy ve Halis Özkahya’yı Süper Lig hakem listesinden çıkarması ve de Tahkim Kurulu’nun kararı iptal edip yeniden düdükleri hakemlerin boynuna asmasıdır.
Kimileri bu karara masumca yaklaşmayıp kendi başarısızlığına kılıf uydurdu. Kimisi itiraz etti. Kimisi anlam veremedi.
Olaya İzmir futbolu açısından bakalım. Altay ve Göztepe bu sezon lige tutunma savaşımı veriyor.
Elbette diğer camialar gibi onların da verilmeyen penaltıları, sayılmayan golleri ve adaletsizlik vardı. Peki görevden al-göreve döndür düzeni sonrası biz maçlara hangi gözle bakacağız?
Hakemlere güven azalmıştı. Peki şimdi o güven sağlanacak mı? Madalyonun diğer yüzüne gelelim. Bu hakem yanlışları yalnızca Süper Lig’de mi kendisini gösteriyor? Geçen haftalarda Bucaspor 1928, geride bıraktığımız cumartesi Karşıyaka attıkları gollerin saçma bir şekilde iptal edilmesiyle yanıp tutuşurken, sadece tek platforma bakmam adaleti sağlar mı? Ki zaten Türk futbolu çocuk oyuncağı haline getirildi.
‘Bu hakemlerin hepsi şaibeli’ demek belki ağır olabilir ama olayın iç yüzünü bilmiyoruz. Bizi aydınlatacak, yüreklere su serpecek bir kişi yok.
Ayrıca, bu bahsi geçen hakemler dışında görevden alınması gereken başka hakemlerin ve yöneticilerin olduğu aşikar bence.
Ülkemiz futbolunda hakemler eliyle özellikle bu sezon çok ciddi ayarlar çekildi.
Şehre, partilere, kişilere bağlı olarak kaderler tayin edildi.
Bu işin peşi asla bırakılmamalıdır. Çünkü Türk futbolunun iki büyük gücü MHK ve Tahkim Kurulu’nun ayrı düşmesi, farklı iki karara varması çok da masum değildir.
Kısaca Türk futbolu için kötü günler geride kaldı. Çok şükür sırada daha kötü günler var..

Mehmet Demirtaş Milliyet Ege Spor Müdürü

Kerim Küçük.