Günün Yazısı:Büyük Altay’a sahip çıkın!

İzmir kulüpleri için hep güzel şeyler karalamak istiyorum. Ama olmuyor olmuyor… 
Altay gibi Kurtuluş Savaşı’nı başlatan asırlık kulübün uçuruma doğru gittiğini kimse görmüyor mu? Ey Altay camiası, lütfen artık uyanın! 
Geçtiğimiz günlerde Altay Divan Kurulu’nun toplantısı vardı. Buz gibi suratlara kulübün son durumu hakkında bilgi veren Başkan Özgür Ekmekçioğlu ölüm fermanını açıklar gibiymiş. 
Özgür Bey geçen şubat ayında borç rakamını soran üyelere borcun sadece 88 milyon lira olduğunu açıklamıştı. Borç rakamı sezon sonunda ne olur dediklerinde, “1-2 milyon lira artar” diye yanıt vermişti. 
Tam 14 ay sonra aynı Ekmekçioğlu, Divan Kurulu üyelerine son bilançoları sundu; “Altay’ın 80’i bana olmak üzere 356 milyon lira borcu var. FIFA dosyalarının bu kadar büyük sorun olacağını tahmin etmemiştim”
Divanda çıt yok, hatta destek var. 
Çünkü Özgür Ekmekçioğlu’nun yıllarca ikinci başkanlığını yapmış Sabri Sevenoğlu, Divan Kurulu başkanlığında… 
Son bir yılda takım Süper Lig’e çıkmış, ciddi bir gelir kalemi elde etmiş ve üstelik kripto piyasasında 23 milyon liranın da sahibi olmuş. 
Şimdi başkan, “Ben yokum” diyor. 
Peki sayın başkan bu tablo nedir, bir açıklar mısınız? FIFA’da, Avrupa’da en çok dosyası olan kulüp nasıl olundu? Bunun bir izahı olmalı. Bunun açıklaması olmadan koca gemi böyle kolay terk edilmemeli! 
Bu ayın sonunda yapılacak kongre çok önemli bir noktaya gelmiştir. 28 Nisan’daki kongrede göreve gelecek başkanın cebinde FIFA’lık dosyaları kapatması için 150 milyon liralık bir kaynağa ihtiyacı var. 
Tabii burada; Başkan Özgür Ekmekçioğlu’nun alacağına temlik koydurmadığını düşünüyorum. Oyuncu satışları yapılsa dahi Altay’ın gelecek sezon 1. Lig’de kalması çok zor görünüyor. 
Mevcut yönetim ibranın oldu bittiye getirilmesi için kongreyi perşembe günü öğle saatlerine aldı. 
Özgür Başkan’ın son günlerde kulübe yakınlarını alelacele üye yaptığı bilgileri de geliyor. 
Ama burası Altay. Yok öyle! 
O gün her Altay üyesi kongreye gidip kulübüne sahip çıkmalı. Bu kongre Altay tarihinin en önemli kongresi olabilir. 
Ve Özgür Bey de merak edilen sorulara yanıt vermelidir. 
Evet Altay, Özgür Ekmekçioğlu başkanlığında 3. Lig’den Süper Lig’e çıktı ama 5 yılda yapılan 98 transferin, yönetimsizlik yönetimini başarı olarak göstermeye de kalkmasın. 
Herkes genç girişimci İbrahim Akman’ın kulübe sahip çıkmasını istiyor. Akman iyi bir yapılanma olmadan bu göreve talip olmayacağının altını çizdi. Kendisine sonuna kadar da hak veriyorum. 
İbrahim Akman kucaklayıcı olmalı. Hatta adayda olmalı. Altay’ın o ve onun gibi değerli insanlara çok ihtiyacı var.
Son sözüm Mustafa Denizli’ye. Sevgili hocam. Siz istifa edeli neredeyse 3 ay oldu. “Açıklama yapacağım” dediniz ama hala yapmadınız. 
Sizin kişilere kızgınlığınız yüzünden Altay toplam 1 milyon 187 bin lira ceza aldı. 
Stada isminiz verildi, camia sizi çok seviyor. Kusura bakmayın ama bu gecikmeli fesih Altaylılığınıza yakışmadı be hocam. Uzun lafın kısası Büyük Altay el birliğiyle Süper Lig’e veda ediyor. En kısa süre içinde bu büyük camia kenetlenip tekrardan ayağa kalkmak zorunda.

Mehmet Demirtaş Milliyet Ege

Kerim Küçük.