4 KULÜP’TEN ORTAK AÇIKLAMA, MAĞDURUZ

Çetin Zengin İzmir 1. Amatör Ligde Play-Off’lara kalan ve final mücadelesine hak kazanan 4 takım mağdur olduklarını dile getirdiler
30 Haziran 2022 Perşembe günü saat 15:00’de Faal Futbol Hakemler Derneği salonunda gerçekleşen Sezon değerlendirmesi ve U12 ile U14 liginde ilk 2 sırayı alan takımlara kupaları takdim edilmişti.
Düzenlenen sezon değerlendirme toplantısına Beydağ Belediyespor, Urla Belediyespor, Gaziemir Gençlerbirliği ve Yeşilyurtspor takımlarının Başkan ve yöneticileri oynanmayan maçlar nedeni ile mağdur oldukları yüksek sesle salonda açıkladılar.
15. Grup’ta İzmir 1461 Spor takımının tahkim kuruluna başvurması nedeni ile final maçlarının oynanmasına 2 gün kala gelen karar sonrası maçların erteleme kararı çıkmıştı.
Tahkim kurulunun istifa etmesi ve atamanın henüz yapılmaması Tahkime yapılan başvurunun 6 Haziran’da TFF yönetim kurulu tarafından verilen karara yapılan itirazın bildiriminin 14 Haziran’da yapılması, yarı finallerin oynatılması olması sebebiyle final maçları beklemektedir.
O süre zarfından bu yana takımlar hazırlıklarını sürdürürken, geciken karar sonrası kulüpler zor günler yaşamaya başladı. Hem psikolojik anlamda hem de maddi anlamda zor günler yaşadıklarını belirten kulüpler MAĞDUR olduklarını toplantı salonunda dile getirdi.
Kararın gecikmesi ve alınamaması nedeni ile oyunculara idman yaptırmakta zorlandıklarını ve Kurban Bayramının gelmesi nedeni ile 9 günlük tatilin bu süreci daha geciktireceğini dile getiren kulüpler” Ya maçlarımızı hemen oynatsınlar, Ya da 4 takımı da Süper Amatör Lige alsınlar” diye İzmir ASKF Başkanı Efkan Muhtar ile yönetim kuruluna ve TFF İzmir İl Temsilcisi Selçuk Ergeldi’ye ileterek. Mağduriyetlerini anlamalarını ve kulüpleri korumalarını dile getirdiler.
Konu hakkında konuşan TFF İzmir İl Temsilcisi Selçuk Ergeldi, “ Kulüplerin mağduriyetlerini görüyor ve anlıyoruz. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde yaptığımız açıklamayı yeniden beyan etmek istiyorum” dedi.
Sözlerine devam eden TFF İzmir İl Temsilcisi Selçuk Ergeldi, “28 Mayıs tarihinde yarım kalan müsabaka sebebiyle sürecin hızlı ilerlemesi ve talimatlar gereği FUTBOL MÜSABAKA TALİMATİ 19 Madde gereği müsabaka sonucunun tescili için 89. dakikada yarım kalan müsabaka ile ilgili TFF Yönetim kuruluna başvuru yapılmıştır. Bu bizim başvuru yapabileceğimiz en üst kuruldur, 6 Haziran tarihinde iki takımımıza da Futbol Müsabaka Talimatı 19. maddesinin 1. fıkrasında “Müsabaka hakemi; Müsabakanın, kulübün futbolcusu, yöneticisi, teknik adamları ile diğer kişilerin… Hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuplarına fiili eylemde bulunmaları, kavgaya sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri dolayısıyla müsabakanın oynanamaması veya devam edilmesi olanağının kalmaması… Hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder”, denilmekte, aynı maddenin 3. fıkrasında yer alan “Bu hallerde TFF Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına karar verebilir…” hükmü çerçevesinde müsabakanın 89. dakikasında her iki takım mensuplarının birbirleriyle kavga etmeleri nedeniyle müsabakanın tatil edilmesi uygun görülerek; anılan müsabakada Futbol Müsabaka Talimatı 23. maddesinin 4. Fıkrası uyarınca her iki takımın da (3-0) hükmen yenik sayılmasına karar verilmiştir.
Gerekli süre beklenerek müsabakaların oynanması diğer kulüplerimizin daha fazla beklememesi için 12.06.2022 Pazar günü müsabakalar oynatılmıştır.
Bu geçen sürede İZMİR FUTBOL İL TEMSİLCİLİĞİ ve İZMİR AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONUMUZA İZMİR 1461 SPOR KULÜBÜ ‘NÜN TAHKİM KURULUNA yapmış oldukları itirazla ilgili hiçbir bilgi ve evrak bildirilmemiştir 14. Haziran 2022 tarihinde Tahkim kurulu tarafından bilgi verildiğinden birbirini etkileyen müsabaka kombinasyonundan dolayı 17 HAZİRAN CUMA GÜNÜNE kadar karar için beklemem istenmiş olup TFF kurullarının üyelerinde gerçekleşen istifalar sebebiyle karar açıklanamamıştır. Bunun üzerine yaptığım görüşmelerde bekleme yapmam konusunda fikir birliğine varılarak müsabakalar ertelenmiştir” dedi.

Kerim Küçük.