‘Kadın futbolunda bir marka yarattık’

Konak Belediye Spor Kadın Futbol Takımı Yöneticisi Burhan Yılmaz, takımın kurulma amacını, hedeflerini ve kadın futbolunda yaşanan sıkıntıları İz Gazete’ye anlattı. Takımın 2006 yılında kurulduğunu belirten Yılmaz, “Kurulduğumuz günden bugüne kırsal bölgelerde yaşayan, suça meyilli kız çocuklarını alıp burada eğiterek onların üniversite mezunu olmalarını, kendilerine iyi bir meslek edinmelerini sağladık. İlk yıllarda alt liglerde mücadele etmeye başladık. Daha sonrasında 2012-2013 sezonunu Türkiye şampiyonu olarak noktaladık. Arkasından 2013-2014 sezonunu da şampiyon tamamladık. Bu böyle devam etti ve üst üste 5 yıl Türkiye şampiyonluğu yaşadık. Türkiye’yi UEFA’da temsil ettik ve çeyrek final oynadık. Türkiye’de 5 yıl üst üstte şampiyon olan tek takımız. Kadın futbolunda bir marka yarattık” dedi.
‘ALTYAPI OLDUK’
Konak Belediye Spor Kadın Futbol Takımı’nın Milli Takımlara 60’ın üzerinde oyuncu gönderdiğini kaydeden Yılmaz, “Bu zamana kadar hem A takım düzeyinde hem de altyapıda Milli Takım’a 60’ın üzerinde oyuncu çıkardık. Milli Takım’ın belki altyapısı olduk. Şu an Milli Takım’ı bırakıp yardımcı antrenörlük yapan oyuncularımız mevcut. Konak Belediye Spor Kadın Futbol Takımı hem yetiştiriciliği hem de altyapı ve yarışmacı düzeyde çok ciddi oyunculara sahip. Biz her sezon alt liglerden oyuncular alıp Süper Lig seviyesine çıkarıp A Milli Takım’a gönderiyoruz bu konuda da çok iyiyiz. 2 yıldır da çok iyi bir altyapı yapılanması yaptık. Şu an 250’ye yakın lisanslı kadın sporcumuz var. Spor okullarımız çok daha büyük sayılarda. Altyapıdaki oyuncularımıza Süper Lig’de de şans veriyoruz kendilerini o arenada göstermelerini sağlıyoruz” şeklinde konuştu. 
‘DESTEK OLUYORUZ’
Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne İzmir dışından BESYO okumak için gelen kız çocuklarına konaklama imkânı sağlayarak destek olduklarının altını çizen Burhan Yılmaz, “Sporcunun bizde oynayıp oynamaması çok önemli değil. İzmir’e kadın futbolcu geldiği zaman kulüp evlerimizi açıyoruz. Eğitim hayatları boyunca barınma anlamında elimizden geldiği kadar yardım sağlıyoruz. Bizde oynamak isteyenlere kapımız açık, başka takıma gitmek isteyenlere de yardımcı oluyoruz” şeklinde konuştu. 
‘BEKLENTİLERİ KARŞILAMIYOR’
Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) kadın futbolunda beklentileri karşılamadığını dile getiren Yılmaz, “Yeterli bulmuyoruz çünkü kadın futbolu hâlâ erkek gelişim ligleri ile birlikte anılıyor. Kadın futboluna gelen para gelişim liglerinde de kullanıyor. Kadın futbolunun ayrı bir departmanı, bölümü yok ve kesinlikle ayrılması gerekiyor. İlerleyen süreçte ayrı bir federasyonunun olması gerekiyor çünkü geçen yılla beraber Beşiktaş’ın da olduğu ama daha sonrasında 8 tane büyük takımın olduğu süper lig takımı var” ifadelerini kullandı. Profesyonel takımların Süper Lig’de olmasının kadın futbolunun markasını yükselttiğini de söyleyen Yılmaz, “Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi büyük takımların ligde olması kadın futbolunun markasını yükseltiyor. Bize çok büyük rakip olacaklarını biliyoruz ama bizim için önemli olan Türkiye’de kadın futbolunun hak ettiği değeri görmesi ve bu işe emek verenlerin alın terinin karşılığını almasını istiyoruz” diye konuştu. 
‘LİG TARİHİ BELİRSİZ’
2022-2023 sezonunun lig tarihinin hâlâ belirsiz olduğuna dikkat çeken Burhan Yılmaz, “Her yıl bunları yaşıyoruz. Biz istiyoruz ki erkeklerin süper lig tarihi nasıl önceden belli oluyorsa kadın futbolunda da böyle olsun. Tarihin belirsiz olması transfer çalışmalarında sıkıntı yaratıyor düzenli bir program yapamıyoruz TFF’nin bu durumu düzeltmesi gerekiyor diğer bir yandan da maddi desteği iyileştirmesi gerekiyor. Bu sezon ligde 18 takım yer alıyor bu da 17 deplasman demek masraf çok fazla oluyor bir kişinin masrafını takıma veriyorlar bu da sıkıntı yaratıyor” dedi.
‘ŞAMPİYONLUK İSTİYORUZ’
Gelecek sezon hedeflerini aktaran Burhan Yılmaz, “Şu an gidişat çok güzel, iyi bir havamız var. Bu anlamda yeni yabancı oyuncular ile anlaştık. 5 tane Kolombiyalı futbolcuyu kadromuza kattık. İlerleyen zamanlarda takımın ihtiyacı olan mevkilere transfer yapmayı düşünüyoruz. Daha önceki yıllarda kurduğumuz mütevazı kadro ile şampiyon olmayı başardık. Bu yıl da yeni bir kadro kurduk ve yine hedefimiz şampiyonluk” ifadelerini kullandı. Yılmaz ayrıca Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un desteğini her zaman hissettiklerini söyleyerek, “Konak Belediye Spor Kadın Futbol takımı kurulduğu bugünden yana belediye başkanları bu işe emek verdiler. Bu dönem Abdül başkanımız çok ciddi bir emek, değer veriyor. Başkanımız elinden gelen her şeyi yapıyor desteğini esirgemiyor. Maçlara geliyor, sporcuların sağlık ve okul sorunları ile ilgileniyor. Onun gücünü hissetmediğimiz bir gün olmadı gücü hep arkamızda o anlamda çok teşekkür ederiz” diye konuştu. 
‘MARKA YARATTIK’
Konak Belediye Spor Kadın Futbol Takımı’nın başarılarına değinen Burhan Yılmaz, “Biz kadın futbolunda lokomotif olan takımız. Kadın futbolunun tanınmasında önemli kulübüz. Emek ve başarı anlamında en büyüğüz. En fazla lig şampiyonu olan takımız. Avrupa’da da en üst seviyeye biz çıktık, bu anlamda da iyi bir kulübüz. Kadın futbolunda marka yarattık” dedi.

Kerim Küçük.