İbrahim Çolak’ın Yeni Hedefi Paris 2024!

Cimnastikte Dünya ve Avrupa şampiyonluğu bulunan, halka aletinde ‘The Colak’ ismiyle bir haraketi cimnastik literatürüne geçen İzmirli sporcu İbrahim Çolak, 9 Eylül TV’nin konuğu oldu. İbrahim Çolak, Dünya ve Avrupa şampiyonluklarının ardından 3. hedefi olan olimpiyat madalyasını almak için 2024 Paris Olimpiyatları’na odaklandığını söyledi. İbrahim Çolak’ın röportajından satır başları şu şekilde: “Cimnastik Milli Takımı İzmirli sporculardan oluşuyor. İzmir’in bu spordaki başarısının sırrı, sporcu ve antrenörler arasındaki aile havası. Takım arkadaşlarımızla kardeş gibiyiz. Günümüzün çoğunu beraber geçiriyoruz. Aramızdaki güzel iletişim de başarıyı getiriyor. Tokyo Olimpiyatları’nda ben 5. olum. Ferhat Arıcan bronz madalya aldım. Ben kendim bronz madalya almış gibi sevindim. 2000 yılında Bornova Cimnastik Spor salonunda bu sporla tanıştım. Ferhat Arıcan ile o zamandan beri tanışıyoruz. Benden 2 yaş büyüktü. Okullararası yarışlarda, turnuvalarda yavaş yavaş kaynaştık. Nereden baksanız 20 yıldır aynı salonda antrenman yapıyoruz. Son 15 yıldır iç içe çalışmışızdır. Aramızdaki arkadaşlık, kardeşlik seviyesinde.”
ÇAMDİBİ’NDEN VAZGEÇMEM
“Alışveriş merkezine gittiğimde, toplu taşımaya bindiğimde insanların beni tanımaları çok mutlu ediyor. Demek ki cimnastik sporu artık tanınıyor diyorum. Aileler, “Benim kızım, oğlum da sizin gibi cimnastik yapıyor” demeleri, onlara rol model olmak gurur verici. Türkiye’de cimnastiğe ilgi arttı ve bu ilgiyi daha da büyütmek istiyoruz. Çamdibi’nde oturuyorum. Dünya şampiyonu olduktan sonra mahalleme döndüğümde çok büyük bir kalabalık karşıladı beni. Arabaya binip Çamdibi’nde tur attım. Sokaklarda adım atacak yer yoktu. Dünya şampiyonu olduktan sonra komşular anneme, “Artık siz taşınırsınız” demiş ama komşuluk ortamı her yerde yok artık. Ben mahallemi seviyorum ve bana çok sıcak geliyor, kendimi iyi hissetmemi sağlıyor.”
Ailemin desteği büyük
“Küçük yaşlarda tek başına cimnastiğe gidemezdim. Annem, ablam, rahmetli dedem, babannem kim müsaitse antermanlara götürürdü ve 1 idman bile kaçırmamamı sağlamışlardır. Amcam eski cimnastikçi Erkan Çolak’ın desteğini de yadsıyamam. Her akşam zamanım yolda geçmesin diye motosikletle beni alır eve götürürdü. Ailemin bana arka çıkmasını boşa çıkarmadığım için çok mutluyum.”
Şavkar ile aile gibiyiz
Şavkar Cimnastik Spor Kulübü Türkiye’nin en büyük cimnastik kulübü. Ben 2000 yılında Şavkar’da başladım ve 22 yıldır aynı kulüpteyim. Antrenör Yılmaz Göktekin’le o tarihten beri birlikte çalışıyoruz. Birbirimizi, ailelerimizden daha çok gördük. Avrupa ve dünya şampiyonluğu elde ettim olimpayatlarda da madalya alarak şampiyon olmak istiyorum. 2024 Paris Olimpiyatları’na odaklandım. Her yıl Avrupa ve Dünya şampiyonaları yapılıyor. Ekim sonunda yapılacak dünya şampiyonasında da ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Bunları yapmak için çok çalışmak gerekiyor. Umarım hedeflerime ulaşırım.

Kerim Küçük.