11 FREUNDE’NİN GÜNDEMİ ALTINORDU

11 FREUNDE Derginin Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Tim Jürgens, bu ay başında İzmir’e gelerek başta Torbalı Metin Oktay Yerleşkemiz olmak üzere; Beytullah Baliç Yerleşkemiz, İsmet Orhunbilge Tesislerimiz ve Sait Altınordu Tesislerimizi ziyaret etti.
AJAX, BARCELONA VE CITY’DEKİ YATILI OKULLARI UNUTUN
Alman dergi 11 FREUNDE ekibi edinmiş oldukları izlenimi ‘Ajax, Barcelona ve City’deki yatılı okulları unutun. Türkiye’nin ikinci seviye liginde mücadele eden bir kulüp dünya çapında genç futbolcular yetiştiriyor’ şeklinde aktardı.
Metin Oktay Yerleşkemizde genç futbolcuların yetişebilmesi için Avrupa standartlarında her şeyin düşünüldüğünü aktaran editörler, Altınordu Futbol Akademisi’nde (ALFA) forma giyen genç sporcularla yaptıkları görüşmelerin detaylarını da aktardı. Genç sporcuların en iyi sahalarda, son teknolojik imkanlarla antrenmanlar yaptığı belirtilen analizde “Sporcular, Metin Oktay Yerleşkesi’nde ücretsiz kalıyor. Türkiye’nin en iyi antrenörleri tarafından eğitim alıyorlar. Tesislerde, sporcuların özel antrenmanlar yapabilecekleri teknik 1 ve teknik 2 alanlarının yanı sıra forvet ve kalecilerin özel antrenmanlar yaptıkları sahalar, Kriyoterapi ve Yüksek İrtifa Merkeziyle ayrıca boş zamanlarını değerlendirebilecekleri alanlar da yer alıyor” denildi.
Analizde Altınordu Futbol Okulları’nın Türkiye’nin değişik bölgelerindeki genç yeteneklerin Futbol Akademisi’ne kazandırılması sürecinden bahsedilirken Yeşilyurt’taki Sait Altınordu Tesisleri’nde 7 ile 12 yaş arasında miniklerin spor yaptırıldığından bahsedildi.
GENÇLERİN HEDEFİ YURT DIŞI
Detaylı analizde A Takımımızın Selçuk İsmet Orhunbilge Tesisleri ve Metin Oktay Yerleşkemizde antrenmanlar yaptığı ve Beytullah Baliç Yerleşkemizde ise kamp yaptığı hatırlatıldı. Altınordu Futbol Akademisi’nde (ALFA) eğitim gören sporcularımızın ilk hedefinin Altınordu’nun A Takımına yükselmek olduğu, ama asıl hedeflerinin ise Avrupa’nın 5 büyük liginde forma giymek olduğu da vurgulandı. Altınordu Futbol Akademisi’nde yetiştikten sonra Avrupa’da forma giyen Cengiz Ünder, Çağlar Söyüncü, Burak İnce ve Enis Destan’ın yanı sıra Türkiye Ligleri’nde forma giyen futbolcularımızın fotoğraflarının tesislerimizde yer aldığı belirtilen haberde ALFA’da forma giyen oyuncuların burada yetişen sporcuları kendilerine örnek aldıkları da ifade edildi.
FUTBOLCU OLAMADI AMA FUTBOLCU YETİŞTİRİYOR
Başkanımız Seyit Mehmet Özkan ile yapılan röportajda Başkan Özkan’ın futbolcu olma hayali kurduğu fakat babasının iyi eğitim alması istemesinden dolayı bu isteğini gerçekleştiremediği aktarıldı. Başkanımızın babasından 15 yaşındayken ders çalışması gerekirken futbol oynadığı için dayak yediği de aktarılırken o gün Başkanımızın büyükannesine ağlayarak “Bir gün bu ailenin gururu olacağım. Zengin bir iş adamı olacağım ve tüm çocukların futbolcu olabilme hayalini gerçekleştireceğim.” sözü verdiği aktarıldı.
Seyit Mehmet Özkan’ın profesyonel olma hayalini kalbine gömerek şirketini büyüttüğü ve Türkiye’nin sayılı iş insanlarından biri olduğu; futbol hayatına atılmasıyla ilgili detaylar da yer aldı. Başkanımızın 1990 yılında eski kulübündeki yöneticilik geçmişi ve İzmir’de 20 genç sporcudan oluşan bir gençlik akademisi kurduğu, bu kadronun o takımı 2009 yılında Süper Lig’e çıkardığı hatırlatıldı. Fakat yönetimin gençlere güvenmek yerine Avrupa’dan ve Türkiye’den tecrübeli oyuncularla sezona başlamasıyla birlikte lige veda ettiği, yaşanan anlaşmazlık sonrasında Başkanımızın 2012 yılında o zaman dördüncü lig seviyesinde olan Altınordu’nun futbol haklarını alarak yapmak istediklerini burada gerçekleştirdiği aktarıldı.
Haberde harap bir stadyum ve harap bir antrenman sahasından başka hiçbir şeye sahip olamayan kulübün şu anda mükemmel bir Futbol Akademisi olmasının yanı sıra Spor Toto 1. Lig’de mücadele ettiği vurgulandı. Başkanımız Özkan’ın kendi işlerini yeğenine devrettiği ve sadece futbol oynamak isteyen çocuklarla ilgilendiği hatırlatıldı.
Seyit Mehmet Özkan’ın Altınordu FK modelini kurmak için Avrupa’nın değişik kulüplerini yakından incelediği de belirtilen analizde İspanyol Athletic Bilbao’nun misyon ve vizyonundan etkilenildiği vurgulanarak, “Athletic Bilbao sadece Bask bölgesinin sporcularına forma vererek La Liga’da düşmeden mücadele ediyorsa Altınordu FK da sadece bu toprakların çocuklarına güvenerek mücadele etmelidir prensibine inanmış. Şu anda Türkiye liglerinde Altınordu hiç yabancı oynatmayan ve sadece bu toprakların çocuklarından yetişmiş sporcuların forma giydiği tek kulüp” cümleleri kullanıldı.
Başkanımız Seyit Mehmet Özkan, Türklerin spora bakışı konusunda ise dergiye şu analizi yaptı. “Türklerin uzun vadeli planlar için sabrı yok. Başarı hemen olsun istiyorlar. Bize mucize gibi görünen hikayeleri seviyoruz, ancak sportif başarının bir mucize değil, sıkı çalışmanın sonucu olduğunu unutuyoruz”
KENDİ GENÇLİĞİMİZLE RÜYA GİBİ BİR TAKIM KURMAK İSTİYORUZ
Detaylı analizde Başkanımız Seyit Mehmet Özkan’ın vaktinin çoğunu Altınordu Futbol Akademisi’nde geçirdiği de yer alırken Akademi’de oynayan oyuncuların A Takımı bir atlama taşından başka bir şey görmedikleri de vurgulandı. A Takımımızda Altınordu Futbol Akademisi’nden yetişen 15 oyuncunun kadroda yer aldığı da belirtildi. Başkanımız Seyit Mehmet Özkan’ın A Takımın tümünü kendi Öz Kaynak Sistemi’nden yetişen futbolcularla oluşturduktan sonra yukarıları düşünebilecekleri sözleri de yer alıyor.
ALMAN GAZETECİ’DEN ÖVGÜ DOLU SÖZLER
Öte yandan kulübümüzle ilgili detaylı haber yapan “11 FREUNDE” Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Tim Jürgens, “Altınordu FK’yı incelemek harika bir deneyim oldu. Açıkçası Türkiye’de böyle bir tesis beklemiyordum ve dürüst olmak gerekirse 2. seviye lig takımları açısından bakarsak gerçekten buradaki akademi Avrupa’da ilk 10-15 arasına girer. Buraya geldiğimizde de çok sıcak bir karşılama oldu. Genç oyuncuları sahada görmek için de sabırsızlanıyorum. Her şey çok güzel ve davetiniz için teşekkür ederim” dedi.
YAPILAN İŞLERİN MANTIĞINA HAYRAN KALDIM
Başkanımız Seyit Mehmet Özkan ile görüşmenin detayları hakkında da Tim Jürgens, “Dürüst olmak gerekirse yapılan her şeyin arkasındaki mantığa hayran kaldım. Bir kişi var, işinden emekli oluyor ve diyor ki Türk Futbolunda bir devrim yaratmak istiyorum. Çok detaylı ve ince elenip sıkı dokunması gereken bir iş; umarım çok başarılı olur. Duyduklarıma göre bugüne kadar gayet güzel ilerlemiş ve gelişmiş. Umarım, gelecekte bu akademiden çıkan çok daha fazla ünlü ve uluslararası futbolcu görürüz” diye konuştu.

Kerim Küçük.