Gelişim Koleji Basketbolcu Berk Çetinkaya Basketfaul.com Konuştu Eurobasket Değerlendirme Bulundu

Her takımın savunma ve hücuma eşit oranda önem verildiği görüldü. Tek başına iyi hücum yapmak ya da çok iyi savunma yapmanın yeterli olmadığını gördük. Turnuvada NBA süperstarlarının takımlarını bir yere kadar taşıdığına şahit olduk. Bence takım olarak istekli savunma yapan ve geçiş hücumlarını hızlı yapan takımlar ön plana çıktı.
Soğukkanlı, hızlı ve oyunu kontrol edebilen guardların yanı sıra dış tehdidi olan 4-5 numaraların katkılarının önemli olduğu bir turnuva oldu. Özellikle Lorenzo Brown, Denis Schröder, Hernangomez kardeşler, Markkanen gibi oyuncular takımı da işin içine sokan oyun tarzlarıyla oynayarak takımlarını, NBA süperstarlarının takımlarının önünde bitirmelerini sağladılar.
BGL organizasyonu devam etmeli, alttan gelen oyunculara A takım seviyelerinde daha çok şans bulmalı ama BGL yaşımız bittiğinde gitmeyi hayal ettiğimiz yerin seviyesi birden çok yükseliyor. Son 3-4 yıldır BGL’de ön plana çıkan bir çok oyuncu TOFAŞ Pilot Takım Akran Gemlik gibi pilot takımlar ve BJK Emlakjet gibi Teksüt Bandırma’ten gelen altyapı oyuncularına şans veren istisnalar hariç, bırakın BSL’yi, Misli.com TBL’de bile ana rotasyona giremiyor. Bunun nedeni bizden mi kaynaklanıyor emin değilim. O seviyede yer almamız için ara geçiş yapacağımız ayrı bir lig mi olmalı yoksa oralarda oynayabileceğimiz kurallar teşvikler mi getirilmeli, projeler mi üretilmeli… Büyüklerimiz karar vermeliler.

Kerim Küçük.