Ufuk Sarıca Milliyet Gazetesi Spor Yazarı Ümit Avcı Konuştu

Pınar Karşıyaka Koçu Ufuk Sarıca:“İstediğimizi yaptık kurgu olarak. Tabii ki ilgilenip de anlaşamadığımız isimler oldu. Ama genelde istediğimiz oyunculara sahip olduk. Biraz geç kurduk takımı. Delgado yeni katıldı, Kuzminskas iki gün önce İzmir’e geldi. Onların dışında 12 tane daha oyuncumuz var ve bunlardan 10 tanesi yeni. Dolayısıyla bu isimleri takım haline sokabilmemiz için zaman lazım. Ama ligin bir hafta, Şampiyonlar Ligi’nin 10 gün sonra başlayacağı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Her şeyi bir anda oturtmamız mümkün değil. Ama ana kısımları iyi yapıp, başlangıçta çok hasar almamayı umuyoruz. Oyuncuların birbirlerini tanıması, beni tanıması, benim de oyuncuların neyi daha iyi yapacaklarını görebilmem için buna ihtiyacımız var. Bu süreyi kısaltmaya çalışacağız. Bireysel anlamda önemli işler yapabilecek oyuncularımız var çünkü.”  “Ben umutluyum. McCollum zaten iyi bildiğimiz bir isim. Skor gücü üst düzeyde, daha önce de ligimizde oynadı ve iyi işler yaptı. Taraftarın seveceği bir tarzı var. Delgado da tanıdığımız bir oyuncu ama onun önünde biraz süre var yaş itibariyle. Aynı şeyler aslında diğer isimlerimiz için de geçerli. Bizim takımdaki birçok bölgemizdeki oyuncunun yoldayken büyüyeceğini düşünüyorum. Brown da iyi başladı ama onun da basketbolunun üzerine koymasını bekliyorum. Daha önce de bunu yaşadığımız birçok isim oldu, onların gelişimi bizi ayrıca mutlu ediyor ama Pınar Karşıyaka’nın başarılı olması için bunu başarmalıyız biz. Birçok oyuncudan umutluyum ama özellikle sorduğun McCollum ve Delgado’dan önemli katkı alacağımızı düşünüyorum” “Son 8 içinde olmalıyız. Oradan sonra zaten yarı finali, finali gerçekçi olarak görebiliyorsunuz. Geçen sene bizim yaptığımız en önemli hata, bir sezon önceki MVP Bonzie Colson’ı aldığımız için bir anda şampiyonluğun en güçlü adayı haline getirilmemizdi. Öyle bir şey yoktu. Sadece bütçe olarak söylemiyorum, baktığınız zaman sizden daha iyi 5-6 takım olabiliyor o seviyede. Bir anda şampiyonluk adayı göstermek doğru değildi. Daha önce final oynadığımız senede de ilk 8 için bile aday gösterilmiyorduk, o da doğru değildi. Bizim bir kültürümüz var Karşıyaka olarak. Bu yüzden öncelikle son 8’i görelim ve sakatlık olmasın, sonrası daha net olacaktır”
“Burada oyunculara düşen görevleri de sürekli konuşuyoruz. Bazı oyuncuların seçimlerini hatalı buluyorum. Gençler önceliği oynayabilecekleri takımlara vermeli. Genç yaşta iyi paralar kazanmayı düşünmelerine gerek yok. Zaten bir plan yaptığınızda o parayı uzun vadede fazlasıyla kazanacaksınız. Ama büyük takıma gidip oturduğunuz zaman 2 yıl sonra o paraları bulamıyorsunuz. Bizim son 40 saniyede karar veren oyunculara ihtiyacımız var. Milli Takım’da da bunun sıkıntısını yaşadık. Finlandiya, İsveç gibi ülkelerin oyuncuları farklı ülkelere gidiyor ve oralarda süre alıyor. Biz bunu yapamıyoruz.”
“Bizim takımlarımıza gelip oynayarak çok daha üst seviyelere ulaşan Sertaç, Metecan gibi isimler önemli örnek. Oyuncuların bunları da görmesi gerekiyor ki, artık hem yerli hem de yabancı oyuncular için bunun da bir seçim kriteri olduğunu, bunun bize bazı artılar getirdiğini de görüyoruz ama her şey de orada bitmiyor tabii.”

Kerim Küçük.