Servet Özsüner Basketfaul.com Konuştu

Ege Asist Spor Kulübü 2014 yılında kurulmuş, her geçen gün üzerine koyarak büyüme ve gelişme çabasında olan genç ve dinamik bir kulüp. Pandeminin ilk yılında sezon yarım kaldığında Beşiktaş A Takım yardımcı antrenörüydüm, eşim ve oğlum İzmir’deydi. Evlere kapandığımız o zor günlerin devamında ben de bu güzel yapının bir parçası oldum. 
Altyapı demek istikrar demek. Yönetim ve antrenör kadrosunda istikrar ve doğru planlama olacak ki oyuncu gelişimi doğru olsun. Kulübün var oluşu tam da bu uzun vadeli planların meyvelerini sabırla almak üzerine inşa edilmiş.. Ege Asist, Kemal Tekşen’in başkanlığında, kurucu antrenörleri Baha Coşkun, Emre Altıntaş ve Zeynel Çapkurt ile birlikte hep sürdürülebilirlik ilkesinin temelinde organize olmuş bir kulüp.. Keza antrenör kadrosu da uzun süredir çalışan çok değerli arkadaşlardan oluşuyor. İzmir çok büyük ve çok güzel bir şehir. Sabırla çalıştıkça oyuncu yetiştirmek için her koşula sahip bir şehir.. Bize de bunu gerçekleştirmek için çok çalışmak sorumluluğu düşüyor.
Buraya gelirken kulübün adım adım büyüme hedefi ve vizyonu beni çok etkiledi. Başkanımız Kemal Tekşen gerçek bir basketbol sevdalısı ve bunu eğitimle bir arada götüren insanları yetiştirerek yapmak amacında.. Türk basketbolunun öz kaynaklarından çıkan kıymetli sporculara çok ihtiyacı var. Bu ekonomik durumda da her geçen gün daha da çok ihtiyacı olacak gibi gözüküyor. Hepimiz bunun bilincinde olarak var gücümüzle yetenekli gençleri üst yapıya hazırlamaya çalışıyor olmalıyız.
Sporun evrenselliğini yakalamış olan kulübümüz 4 yıl önce European Youth Basketball League (EYBL)’de; yani Avrupa Gençler Ligi’ne Türkiye’den ilk üye olan kulüp olarak vizyonunu ortaya koymuş; 2006 doğumlu sporcularımızla U14 kategorisinde Central European (CE) grubunda şampiyon olarak müthiş bir iş çıkarmıştır. Turnuvanın en değerli oyuncu ödülünü de şu anda BGL takımımızda yer alan Tuna Tekşen almıştır.
‘Geleceğe Ege Asist’ yapmak sloganıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sporcularımız bizi aşsın, üst seviyelerde yer alsın hedefindeyiz. 2006 doğumlu jenerasyonumuz kulübün lokomotifi durumunda. 2005li de 2 sporcumuz var. Hepsi de tecrübe kazandıkça üst seviyelerde yer alabilecek potansiyele sahip. 
Daha küçük yaş gruplarının tamamında aşağıdan yukarı doğru iyi geliyoruz.. Geçtiğimiz 2021-2022 sezonunda İzmir Üst Ligleri’nde önemli dereceler elde ettik. U10 kategorisinde 2.lik, U11 kategorisnde namağlup 1.lik, U12 kategorisinde 1.lik alıp, U14 ve U16 kategorilerinde de Türkiye Şampiyonaları’nda yer alma başarısı gösterdik. Şimdi de bunların devamı olarak BGL’ye katılarak alt yapıda tüm jenerasyonlarda iddialı olan güçlü bir organizasyona dönüşmüş olduk. Bundan sonrasında da doğru basamaklama ile kendi yetiştirdiğimiz oyuncuların ağırlıkta olduğu kadrolarla üst liglerde yer almak amacındayız.
BGL yukarıda anlatmaya çalıştığım basamaklamada bu yıl bizim için çok güzel bir platform. U16 yaşını bitirmiş ağırlıkta olan kadromuza uygun takviyelerle çok mücadele eden ve tempolu basketbol oynamaya çalışan bir takım kimliğinde olmak istiyoruz. Hazırlık dönemini iyi geçirdik. Şimdi resmi sezonda potansiyelinin yüksek olduğunu düşündüğümüz oyuncularımızla sahaya çıkma zamanı..
Merkezefendi Belediyesi ile müthiş bir fikir birliğimiz var. Çok verimli bir iş birliği yaptık ve yakın gelecekte bunun karşılığını genç oyuncuların Süper Lig’de süreler bulmaya başlaması ile alacağımızı düşünüyoruz. Kontenjan oynayacak oyuncularımızın 3 tanesi geçen yıl Merkezefendi Belediyesi bünyesindeydi. Kendi gelişimleriyle birlikte bizim oyuncularımızın da gelişimine katkı sağlayacak tarzda ve yetenekte olan bu sporcularımızı da BGL kadromuza katarak güzel bir harmanlama yaptığımıza inanıyoruz. Bu 2 genç, dinamik ve motivasyonu yüksek kulübün işbirliğinin herkes tarafından çok keyifle takip edileceğini düşünüyorum.
En az 18 tane BGL maçı yapacağız. Bu karşılaşmalar bünyemizdeki oyuncuların hepsine çok önemli katkılar sağlayacak. Ve adım adım yukarılara giden basketbolcular çıkmaya başladıkça biz de bunun gururunu yaşayacağız. Yukarıda da dediğim gibi bu sene bizim için sadece başlangıç. Aşağıdan gelen jenerasyonlarımız bizim en büyük motivasyon kaynağımız. Tecrübe kazandıkça bu istikrarlı ve sabırlı yapımızla Türk Basketbol altyapısında adımızdan çokça söz ettireceğimizi düşünüyorum.

Kerim Küçük.