Altınordu Kulüp Başkanı Seyit Mehmet Özkan Köşe Yazısı Yayınladı ZENGİNİN MALI ZÜĞÜRDÜN ÇENESİNİ YORARMIŞ!

Kıymetli Futbolseverler merhaba,

Geçen hafta Premier Lig şirketi, özkaynak sistemi ile ilgili bir yayın paylaştı.. 

Birçok kişi biliyordur ama tekrar etmekte yarar var. İngiltere’de en üst seviye ligi olan “Premier Lig” tamamen özerk bir yapıda yönetiliyor.
O kategoride oynayan kulüplerin doğal ortak olduğu İngiltere Premier Lig Şirketidünyanın en çok izlenen spor etkinliklerinden biri..  
Premier Lig şirketi, kendi bünyesinde iki lig daha düzenliyor. Birisi Premier Lig 2, diğeri Premier Lig U18.. 
Yani bir anlamda Premier Lig’de oynayacak oyuncuları kendisi yetiştiriyor.

Yeri gelmişken yazayım, ikinci seviye olan Championship ve aşağıya doğru diğer tüm profesyonel ligler ise İngiltere Futbol Federasyonu tarafından yönetilmekte.. 

Bizim konumuz Premier Lig.. Dünyanın en zengin futbol ligi.. 

10 yıl önce İngiltere Premier Lig Şirketi, futbolda özkaynaktan yetişen genç oyuncuların gelişimi için “Elit Oyuncu Performans Planı – EPPP” adlı büyük bir proje başlattı.
10 yıl önce EPPP uygulaması sonucunda profesyonel futbolda kulüplerin ulaştıkları hedefler ve elde edilen başarılar 9 maddede toplandı. 

1.%77
İngilizlerin en üst iki ligi olan Premier Lig ve Championship kategorilerinde toplam imzalanan 3.164 sözleşmenin %77’si özkaynak oyuncularına ait *
2.+90
Sayıları 90’ı aşan profesyonel kulüp, lisanslı akademilerini kurarak EPPP gençlik geliştirme sistemine yatırım yapmışlardır.
3.2x
EPPP sisteminin kurulduğu 2012/13 sezonuna kıyasla, bugün en üst iki ligde oynayan 21 yaş altı İngiliz oyuncuların aldıkları süre toplamı tam 2 kat artmıştır.
4.566
EPPP’nin kuruluşundan bu yana, 566 özkaynak oyuncusu ilk defa “İlk 11”de yer aldılar. Bu rakam tüm “İlk 11” başlayanların %50’sinden fazla yapıyor.
5.%47
2012/13 sezonundan bugüne dek, Premier Lig’de oynayan toplam 1.866 oyuncunun %47’si özkaynak sporcuları..
6.800
EPPP’nin kuruluşundan bu yana, akademi sisteminde tam zamanlı çalışan antrenör sayısı 250’den 800’e yükseldi.
7.2 Milyar Pound
EPPP’nin kuruluşundan bu yana geçen 10 yılda, Premier Lig şirketi ve kulüpleri tarafından gençlik geliştirme sistemine yatırılan para miktarı 2 milyar pound..  
8.150
Akademi oyuncularının saha içi ve saha dışı gelişimlerini sağlamak için, tam zamanlı çalışan sağlık personeli dahil, her akademide 150 eğitimci ve destek personeli çalışmaktadır.
9.4
EPPP’nin kurulduğu 2012/13 sezonundan bugüne, İngiliz Genç Milli takımları önemli başarılar elde etmişler ve 2017’den itibaren değişik yaş gruplarında 4 büyük kupa kazanmışlardır.

İzninizle ben de 2 satır ekleyip bitireyim;
1. Almadan vermek, sadece Allah’a mahsustur. 
2. Sabır.. Sabır, ikinci akıldır.

Esen kalın,
Seyit Mehmet ÖZKAN

Altınordu Kulüp Başkanı

Kerim Küçük.